Cam Balkonum Su Alıyor Ne Yapmalıyım?

Cam Balkonum Su Alıyor Ne Yapmalıyım?

Diğer makalelerimizde yer alan nedenlerden bir ya da bir kaçı nedeniyle hali hazırda bulunan cam balkonunuz su alıyor olabilir. Ne kadar özenilse, dikkat edilse bile bu sorunla karşılaşılabiliyor. Bu durumda öncelikli olarak yapmanız gereken uygulamayı yaptırdığınız firmayı arayarak durumu bildirmek. Çünkü cam balkonun su sızdırması konusu garanti kapsamına giren bir konudur ve montajı gerçekleştiren firmanın bu durumunu düzeltmesi gerekmektedir. Fakat piyasada çok sayıda merdiven altı imalat yapan, firma olmayıp bireysel çalışan usta olduğundan dolayı genelde aramalarınız ya sonuçsuz kalacak ya da karşınızda bir muhatap bulamayacaksınız. Unutmayın ki işinde profesyonelleşen ve kurumsal yapıda ki firmalar sorunsuzluğu değil, yapılan işin arkasında durmayı taahhüt ederler. Bu tarz firmalara işinizi teslim ettiğiniz zaman olası bir problemde hemen sorununuzu çözüme kavuşturacaklardır. Cam balkon firmasına ulaşamadınız ya da ulaşsanız bile sorununuz çözüme kavuşmadı. Kendi başınıza kaldınız. Su sızdırma problemine karşı kendi imkanlarınızla neler yapabilirsiniz? Şimdi bunlara göz atalım.

İlk olarak sorunun nereden kaynaklandığını çözmemiz gerekmektedir. Bunun içinde suyun balkonunuza nereden aktığını önem taşır. Su sızıntıları genellikle kasa dediğimiz cam balkon sisteminin en altında bulunan tekerleklerin içine girdiği alüminyum bölümün altından olur. Eğer sizinde sızıntınız bu bölgelerdense tam olarak sızıntının geldiği yere denk gelen dışarı bölüme bakmalıyız. Burada yalıtım sağlamak amacıyla silikon ya da benzeri bir madde uygulanmış mı? Cevabınız evet ise uygulanan bu maddenin deforme olup olmadığını kontrol ediniz. Sonrasında ise aynı işlemi balkonun iç kısmı içinde yapınız. Muhtemelen burada ya silikon yoktur ya da yapısı bozulmuştur. Bu durumlarda eğer silikon çekmeyi biliyorsanız bir silikon tabancası ile bu bölgeye yeniden silikon çekiniz. Eğer bilmiyorsanız bu işte deneyimli birilerinden yardım almalısınız. Silikon çekme işlemi her ne kadar basit görünsede ustalık isteyen bir iştir. Hem estetik açıdan hemde ileride buna benzer bir sorun yaşamamak için bu konuda özenli davranınız

Eğer açık olarak gördüğünüz alan silikon ile kapatılamayacak kadar büyükse; köşebent adını verdiğimiz yine alüminyumdan üretilen kapama malzemesini kullanarak bu açıklığı en aza indirme çalışabilirsiniz. Köşebentlerin pek çok ebatta ve renkte çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitlerden sizin ihtiyacınıza en uygun seçeneği seçmeniz estetik açıdan oldukça önemli bir konudur. Köşebent ile kapama işleminden sonra mutlaka silikon ile köşebent uygulanan bölümlerin kenarlarını kapatınız. İçeriye artık su sızmayacağından emin olunuz.

Kontrollerinize rağmen silikon çekilen bölümlerde bir probleme rastlamadıysanız; kasanın içerisine birikip oradan balkonunuza taşıyor olabilir. Bu durumda kasanın dış tarafında su tahliyesi için delikler açılmış mı? Kontrol ediniz. Eğer bu delikler açılmamışsa ya da açılan delikler yeterli gelmiyorsa bir matkap yardımıyla kendiniz de ekstra tahliye delikleri açabilirsiniz. Eğer bu konuda deneyiminiz yoksa bir uzmandan yardım istemekten çekinmeyiniz.

Su sızıntıları cam balkon sisteminin altından değil de üst tarafında yine kasa dediğimiz en üst bölümde ki alüminyum parçadan oluyorsa sorun yukarıda anlattıklarımızla aynı olabilir. Anlattığımız işlemleri yukarı taraf içinde deneyebilirsiniz. Fakat yüksek bir bölgede çalışmak oldukça tehlikeli olacağı için gerekli güvenlik önlemlerini almadan bu işe başlamayınız.

Su sızıntılarının nedenlerinden bir diğeri olan fitil konusu ise biraz problemlidir. Burada öncelikli olarak fitillerin boylarının doğru olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer fitillerin altında ya da üstünde boşluklar varsa su sızıntısı buralardan geliyor olabilir. Bu durumda fitillerinizin cam balkon sistemine uygun olarak değiştirilmesi gerekmektedir. Bu değiştirme işlemini kendiniz de yapabileceğiniz gibi deneyimli birilerinden de yardım isteyebilirsiniz. Eğer fitilleriniz alüminyum fitil yerine eski tip plastik fitillerdense bu fitilleri alüminyum ile değiştirmeniz menfaatinize olacaktır.

Fitilleriniz alüminyum fitil ve üst ve alt taraflarında boşluklar yok fakat yine de aralardan su sızdırıyorsa; camların fitillerin arasına tam geçip geçmediğini kontrol ediniz. Eğer camlar fitillerin arasına geçmiyorsa arada bir boşluk oluşacak ve bu boşluk neticesinde cam balkonunuzun son kanadını kapatamayacaksınız. Fakat boşluk olmasına rağmen sistemi tamamen kapalı konuma getirebiliyorsanız sistemsel bir hata söz konusu olup en iyi ihtimalle tek camınızı değiştirmek suretiyle bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz. Tek camı değiştirmek için ise mutlaka işinde deneyimli bir cam balkon firmasını tercih etmeniz menfaatinize olacaktır.

Sosyal

Toplam Tekil 133.835 Kişi
Toplam Çoğul 155.452 Kişi
Ürün ve Hizmetlerimiz İçin Lütfen Bizi Arayın

Online Fiyat Hesaplama